Szervezeti háttér - Élménylelő Egyesület

Az Élmény Tár Tanoda gyermekközpontú szemlélettel alakult meg. Legalapvetőbb elvünk, hogy a gyerekeket egyenlő felekként kezeljük és megismertetjük őket a demokratikus értékekkel. Arra ösztönözzük őket, hogy vállaljanak felelősséget saját tetteikért és saját erőből megszerzett értékek fontosságára is felhívjuk a figyelmet.

BeFunky_555020_607836509257769_565079388_n.jpg

Az emberség erejével Alapítvány 2010-ben kezdett dolgozni, Pécs keleti, szegregálódó városrészében, Gyárvároson. A kezdeti iskola utáni szabadidős programokból, előbb a Menedék ifjúsági klub jött létre, majd 2013 tavaszán az Élmény Tár Tanoda. 2018-tól Élmény Tár néven működünk tovább. Egyesületünk induló szakasza összefonódott az alapítvány tevékenységével.

SZERVEZETÜNK ÖNMEGHATÁROZÁSÁT (VÍZIÓNK, KÜLDETÉSÜNK ÉS SZERVEZETI ÉRTÉKEINK) ITT TEKINTHETED MEG!


Az Élménylelő Ifjúsági Egyesület 2012-ben alakult meg, az Élmény Tár elődjeként működő, Menedék Ifjúsági Klub önkénteseinek összefogása képpen. Alapító tagjainkkal együtt kezdtük el megszervezni a későbbi Élmény Tár önkéntes tevékenységét. Mivel sokan a Pécsi Tudományegyetem hallgatói voltunk, több jó kapcsolatot is sikerült kialakítanunk és a gyerekekhez évről évre több önkéntes tudott kapcsolódni. Egyesületünk munkája nem csupán a toborzásban merült ki. Módszertani képzéseket tartottunk és mentoráltuk is a rajtunk keresztül bekerülő önkénteseket, valamint később a gyakorlatosok munkájának koordinálását is átvettük. Pedagógia szempontból közösen igyekeztünk fejlődni és benne voltunk több szakmai együttműködésben is. Egyesületünk tagsága mára olyan szakemberekből áll, akik különféle területeken remekelnek hivatásukban (fotós, szociális munkás, egyetemi oktatók, grafikus, művészet terapeuta) és akiknek fontos az Élmény Tárban végzett segítői tevékenysége. Az egyesület vezetését mindig az Élmény Tár vezető mentorai alkotják, hogy a leghitelesebben tudják átadni az Élmény Tárban folyó szakmai munka értékeit.


2020-ban Az emberség erejével Alapítvány és az Élménylelő Egyesület vezetése úgy döntött, hogy tevékenységeiket kettéválasztják és az Élmény Tár szakmai munkájának koordinációját és adminisztrációját kizárólag az Élménylelő végzi ezentúl. Így egyesületünk véglegesen átveszi az Élmény Tár működtetését.

Egyesületünk célja, hogy az Élmény Tárnak teljes értékű szervezeti és financiális hátteret biztosítson, hogy az Élmény Tárban fontos elvek érvényre juthassanak. Küldetésünk a gyermekek jogainak védelme és ezek ismeretének oktatása, széles körben ismertté tétele. Fontosnak tartjuk, hogy megismertessük a fiatalokkal a társadalmi felelősségvállalás jelentőségét és az érzékenyítés eszközével bevonjuk őket azok megoldásába. Ezért egy komplex önkéntes programot dolgoztunk ki, amelyet folyamatos aktualizálás, optimalizálás mellett működtetünk.
Az önkéntes programunkat gyermekközpontú szemlélet jellemzi, amelynek egyik legfőbb eleme a demokratikus működési elvek szem előtt tartása pedagógiai programjaink és szervezeti működésünk során egyaránt. 
 

KÜLDETÉS

Az Élmény Tár egy esélyteremtő gyerek birodalom, ahol elsősorban hátrányos helyzetű gyermekek érdekeit képviseljük. Az Élmény Tár gyerekek-mentorok-önkéntesek kisközössége, egy családias, nagyon összetartó csapat, ahol segítjük, meghallgatjuk egymást és közösen fedezzük fel a minket körülvevő világot. Szeretjük magunkat úgy meghatározni, hogy egy világítótorony vagyunk, ami mindig látható a gyerekek számára, ahova mindig fordulhatnak, ha támogatásra, segítségre van szükségük.

Közösségi terünket gyermekközpontú szemlélettel alapítottuk meg. A hozzánk járó gyerekeket partnerként kezeljük és megismertetjük őket demokratikus értékekkel. Stábunkban és önkéntes csapatunkban is ezeket az eszméket tartjuk szem előtt. Nálunk mindenki ötlete és véleménye számít, közösen hozunk döntéseket, alakítjuk szakmai és szervezeti működésünket.

Több perspektíva, azonos szemlélet. Ez jellemzi a közösségi munkánkat és önkéntes programunkat is.

Várjuk azokat önkéntes csapatunkba az Élmény Társakba, akik érdeklődnek a mélyszegénység problémája és annak megoldási lehetőségei iránt és akik szívesen tesznek a hátrányos helyzetű gyerekek esélyeinek növeléséért. Hiszünk abban, hogy önkéntes csapatunk tagjai széles körben képesek elterjeszteni szemléletünket és érzékenyíteni a társadalmat az esélyteremtés fontossága iránt.

VÍZIÓNK

Az Élmény Tárban közös víziónk, hogy elősegítsük a valós társadalmi mobilitást a hozzánk járó gyerekeknek és rajtuk keresztül jelenlegi és jövőbeli családjaik számára.

Minden gyermek életében kiemelten fontos szerepet játszik a stabilitás, kiszámíthatóság, biztonság. Az Élmény Tárban egy olyan közösségi teret teremtettünk meg, amit a hozzánk járó gyerekek magukénak éreznek, ahol biztonságban érzik magukat. Ez sok esetben nehézséget is okoz, a kis közösség gyakran nehezen fogad be új tagokat, a gyerekek sajátjuknak érzik ezt a helyet, amit nem szeretnének másnak odaadni. Mi, akik a gyerekekkel dolgozunk (mentorok, önkéntesek) szeretjük a családias környezetet, az összetartást és szeretjük azt is, hogy a gyerekek sajátjuknak érzik az Élmény Tárat. Fontosnak gondoljuk azonban, hogy a hozzánk járó gyerekek nyissanak a világra, miközben értjük, hogy a befelé fordulásuk okát és azt, hogy saját, biztonságos kis világukat szeretnék megóvni, megtartani saját maguknak. Mi abban szeretnénk őket támogatni, hogy a biztonságérzetüket megőrizve fel tudják fedezni, hogy a világ egy számtalan lehetőséget rejtő, csodálatos hely és, hogy barátságokat, kapcsolatokat alakítani értékes, hasznos.

Ebben a kettősségben munkálkodni egy nagyon izgalmas, szép és nem könnyű feladat.

Ennek a víziónknak a része, hogy közösségi terünk inklúzív legyen, azaz különböző társadalmi hátterű gyerekeknek igyekszünk találkozási lehetőséget biztosítani programjainkon keresztül.

SZERVEZETI ÉRTÉKEINK

  • Következetesség: fontosnak tartjuk a közösen lefektetett, világos, jól kommunikálható keretek megtartását és saját ígéreteinket is mindig megtartjuk. Illetve azt is képesek vagyunk elismerni, amikor hibázunk és képesek vagyunk bocsánatot is kérni.
  • Egyenlőség – esély: azért dolgozunk, hogy a hozzánk járó gyerekek ne legyenek megkülönböztetve csak azért, mert mélyszegénységben élnek.
  • Partnerség: nálunk nem kliensek és ügyfelek vannak, nálunk gyerekek és szülők vannak, akikkel együttműködünk. Probléma esetén a nyílt kommunikációt tartjuk a leghatékonyabb megoldásnak. Fontosnak tartjuk azt is, hogy a gyerekek megismerjék az őket megillető, alapvető emberi jogokat.
  • Gyermekközpontúság: a gyerekek érdekeit képviseljük, azt tartjuk szem előtt. Mindig kiállunk a gyerekekért, megvédjük őket, konfliktus esetén segítjük őket a megoldásban.
  • Demokrácia: fontosnak tartjuk a közös döntéshozatalt és azt, hogy mindenkinek legyen beleszólása abba a rendszerbe, amiben működünk. Nagyon fontos, hogy mindenki alakíthassa az Élmény Tár szabályait, működését. Mindenki véleménye számít, mindegy hány éves!
  • Közösség: felgyorsult, globalizálódott világunkban a megtartó kisközösségeknek kiemelt szerep jut. Ezt szeretnénk megteremteni az Élmény Tárban is.
  • Pozitív megerősítés: azt tapasztaljuk, hogy a gyerekeket a legtöbb helyen csak kritika, szidalmazás éri. Pedig a pozitív megerősítésnek nagyon fontos önbizalomerősítő hatása van. Ez segíti az egészséges önértékelés, önbizalom kialakulását. Ezért igyekszünk a gyerekeknek az erősségeit, sikereit kiemelni, sok pozitív visszajelzést adni.
  • Rugalmasság – gyors reagálás - megújulás: ha valami nem jó, nem működik mihamarabb összedujuk a fejünket és igyekszünk rá megoldást találni. A gyerekek igényeit is mindig figyelembe vesszük programjaink, tevékenységeink tervezésénél és beépítjük azokat munkánkba.
  • Innováció: csapatunk mindig nyitott az új módszerek, eszközök szemléletek megismerésére, rendszeresen képezzük és fejlesztjük magunkat.

 

KÖZÉRDEKŰ ADATOK

Alapszabály

Beszámolók, közhasznúsági jelentések: 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022